Kitesurfing w ciągu ostatnich lat stał się jednym z najpopularniejszych sportów wodnych. Dyscyplina jest nowoczesna i bardzo dynamicznie się rozwija. O co w tym wszystkim chodzi? Pod stopami masz małą deskę, na której ślizgasz się po wodzie, a rękami sterujesz dużym, kolorowym latawcem, który ciągnie Cie tam, gdzie tego chcesz. Jeśli też chcesz odlecieć z Surf to Fly, zapraszamy cię na kursy kitesurfingu, które organizujemy w Chałupach, Jastarni, Helu, a także Pucku i Rewie. Zacznij przygodę z tą piękną dyscypliną. Przekonaj się na naszych kursach, na czym polega fenomen kitesurfingu!
Kitesurfing, wbrew pozorom, jest łatwy i szybki do nauki. Pierwsze ślizgi możesz wykonać już po kilku godzinach szkolenia!
System szkolenia
Wybierając kurs kitesurfingu w szkole Surf to Fly (m.in. w Helu, Jatarni, Chałupach), masz pewność, że zajmą się Tobą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy. Szkolenia prowadzimy w oparciu o metodykę renomowanej, najbardziej znanej na świecie Międzynarodowej Organizacji Kitesurfingu (International Kiteboarding Organization) oraz Polskiej Organizacji Instruktorów Kitesurfingu.
Każdy kurs składa się z trzech poziomów IKO/POIK – nauka podczas szkolenia podzielona jest na trzy spójne, czterogodzinne etapy. Dzięki profesjonalnym instruktorom i odpowiedniej metodyce po 12 godzinach kursu można już samodzielnie uprawiać kitesurfing!
Kursy kitesurfingu prowadzimy w Chałupach, Helu, Hastarni, Pucku i Rewie.
Termin i miejsce szkolenia należy wstępnie zarezerwować telefonicznie (663-034-820) lub mailowo (info@surftofly.com).
Przebieg szkolenia
Niezależnie od tego, gdzie odbywa się kurs (Jastarnia, Chałupy, Puck, Rewa), zawsze przebiega on według ściśle ustalonego programu, składającego się z trzech etapów nauki.
I. Etap/ IKO/POIK I (kontrola latawca), długość szkolenia 4h
Wszystkie szkolenia zaczynamy od zapoznania kursantów z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, sposobami przygotowania sprzętu oraz teorią wiatru. Następny etap stanowi nauka sterowania latawcem (startowanie, lądowanie, sterowanie obiema, a następnie jedną ręką, reakcje w sytuacjach zagrożenia). Po zakończeniu tego etapu kursant powinien wykonać wszystkie te manewry samodzielnie, bez asekuracji instruktora.
II. Etap/ IKO/POIK II (kontrola latawca i deski), długość szkolenia 4h
Kiedy kursant wie już, jak panować nad latawcem, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli tzw. bodydragów – są to ćwiczenia z latawcem oraz z latawcem i deską w wodzie. Jest to bardzo ważny element szkolenia, ponieważ ćwiczenia te pomagają w:
- opanowaniu kontroli nad latawcem gdy ciało zanurzone jest w wodzie,
- opanowaniu umiejętności wytwarzania mocy latawcem (symulacja jazdy na desce),
- opanowaniu umiejętności odzyskiwania utraconej deski.
O zakończeniu tego etapu szkolenia możemy mówić, gdy kursant jest w stanie samodzielnie wykonywać wszystkie bodydragi. Osoby, które szybko opanują bodydragi, zaczynają pierwsze starty z wody.
III. Etap/ IKO/POIK III (start z wody, doskonalenie jazdy na halsie) długość szkolenia 4h
W momencie, gdy kursant ma już pełną kontrolę nad latawcem i deską w wodzie, można zacząć ostatni etap szkolenia – przychodzi czas na pierwsze starty na desce. W trakcie tej części kursu uczymy, jak poprawnie stać na desce kitesurfingowej oraz jak wykorzystywać ją do pływania pod wiatr. Jednym z elementów szkolenia jest również nauka zwrotów oraz prostych skoków, które otwierają drogę do przygody z freestylowymi formami kitesurfingu. Z doświadczenia wiemy, że osoby, które wcześniej jeździły na snowboardzie, deskorolce czy windsurfingu, mają nieco łatwiej i zazwyczaj szybciej robią swoje pierwsze ślizgi i szybciej stają się samodzielne. Z kolei osoby, które nie mają takiego doświadczenia, potrzebują zazwyczaj nieco więcej czasu, aby opanować deską kitesurfingową i samodzielnie się ślizgać – jakkolwiek nie jest to regułą.